Wszystkie

Wi-Fi pod wodą – nietypowy pomysł naukowców

30.07.2020
sieć WIFI

Dotychczas wydawało się to niemożliwe. Zdajemy sobie sprawę, że woda tłumi radiowe sygnały, co sprawia, że rozwiązania stosowane na lądzie w takich warunkach przestają się sprawdzać. Powstał jednak pomysł tzw. Aqua-Fi, które pozwala używać Wi-Fi pod wodą. Jak będzie działać?

Problem sprawnego komunikowania się w takich warunkach już od dawna zajmował wielu naukowców. Dotychczas udawało się co prawda łączyć się pod wodą, jednak jedynie na niewielkich odległościach. Nieosiągalnym marzeniem wydawało się korzystanie z Wi-Fi na dłuższych dystansach. Dziś wiele wskazuje na to, że pomysł ma szansę wkroczyć w fazę realizacji. Technologię zwaną Aqua-Fi wymyślili naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Techniki Króla Abdullaha (KAUST).

Działanie nowej technologii

Ich system opiera się na wiązkach do przesyłania wideo w dużej rozdzielczości pod wodą. Zasady są proste. Płetwonurek korzysta z wodoodpornego smartfonu, przesyłając z niego dowolne multimedia. Dane w postaci fal radiowych są transmitowane do komputera na bazie Raspberry Pi, który może być zamontowany np. na butli nurka. Urządzenie przybiera rolę routera i, jednocześnie wzmacniając sygnał, przekształca dane w bardzo szybkie impulsy świetlne. Impulsy mogą być emitowane przy użyciu lasera lub diod LED. Przy głębokości do 10 metrów łączność odbywa się z wykorzystaniem diod LED, z kolei na większej głębokości używa się komunikacji laserowej. Sygnał przesyłany w ten sposób w zamyśle ma odbierać fotodetektor umieszczony na kadłubie statku. Komputer znajdujący się na statku miałby z kolei przekształcać impulsy w oryginalne filmy i zdjęcia, skąd byłyby przesyłane do internetu za pomocą satelity. Według założeń przepustowość rozwiązania miałaby utrzymywać się na poziomie 2 Mbit/s.

Co dotychczas udało się osiągnąć? Naukowcy testowali Aqua-Fi, używając w tym celu dwóch komputerów umieszczonych kilka metrów od siebie. Przesyłali między nimi pliki, odnotowując maksymalną prędkość przesyłania danych 2,11 megabajtów na sekundę. Próby prowadzono w stojącej wodzie w basenie. Naukowcy uważają, że największym wyzwaniem będzie utrzymanie stabilnego połączenia przy stale zmieniającym swoje położenie płetwonurku. Teraz urządzenie będzie dostosowywane do normalnych warunków panujących w wodzie, np. do szybkiej prędkości przepływającej wody. Wiele wskazuje na to, że to pierwszy krok w kierunku technologii umożliwiającej korzystanie z internetu w nietypowych warunkach.

Internet dla biznesu

Wi-Fi pod wodą nie jest jeszcze dostępne, jednak na pocieszenie ITH proponuje usługi internetu dla biznesu. Proces zakupu i jego podłączenia przebiega w sprawny sposób, tak aby jak najszybciej zacząć firmowe działania. U nas nie znajdziesz długoterminowych umów oraz sam decydujesz, jakie parametry są dla Ciebie odpowiednie. Trwający obecnie projekt “Tarcza antykryzysowa od ITH” pozwala uzyskać darmowy dostęp do internetu do końca 2020 roku. W tym czasie możesz przetestować nasze usługi i w styczniu 2021 roku zdecydować, czy zostajesz z ITH na dłużej.