Wszystkie

VOIP: porównanie do linii tradycyjnych

11.02.2020
VOIP

Tradycyjna telefonia stacjonarna i telefonia VOIP (wirtualna telefonia) z zewnątrz niczym się nie różnią. Aparat telefoniczny, mikrofon czy głośniki wyglądają tak samo, za to te dwie usługi są zupełnie odrębne. Na którą z nich się zdecydować? 

VOIP to technologia Voice over Internet Protocol, czyli przesyłanie dźwięków drogą cyfrową dzięki protokołowi IP. Jeszcze do niedawna VOIP był rozwiązaniem rzadziej wybieralnym ze względu na jakość połączenia internetowego. Obecnie łącze internetowe oferuje naprawdę dobrą jakość, dlatego VOIP zapewnia słyszalność, nowoczesność i możliwość dostosowywania usługi do potrzeb Klienta. Nie mówiąc o oszczędności kosztów na rzecz VOIP. 

Tradycyjna telefonia  

 • Jeśli chodzi o sprzęt, telefonia tradycyjna opiera się na dedykowanych łączach, kartach telekomunikacyjnych oraz dedykowanych aparatach analogowych lub cyfrowych.  
 • Biorąc pod uwagę liczbę wykonywanych połączeń, dla telefonii analogowej wynosi 1 rozmowa na łącze (w przypadku ISDN przypada 30 rozmów na łącze). 
 • Dostawcą łącza zazwyczaj jest jeden operator. Zmiana operatora nie jest dokonywana ad hoc, potrzebna jest zgoda poprzedniego na wykorzystywane łącz lub stworzenie nowego połączenia.  
 • Numeracja jest związana z lokalizacją geograficzną biura. Rozliczanie tradycyjnej telefonii zwykle odbywa się w ramach abonamentu, a połączenia między działami firmy są dodatkowo płatne.  
 • Zaletą tego rozwiązania jest wysoka jakość połączeń telefonicznych oraz odporność na zakłócenia zewnętrzne. 

VOIP 

 • Wirtualna telefonia wykorzystuje łącze internetowe, komputer, dedykowany aparat IP lub jedynie aplikację softphone (dostępną również w wersji bezpłatnej).  
 • Można prowadzić wiele rozmów jednocześnie, nie ma twardych ograniczeń wiążących się z infrastrukturą, a jedynie z szerokością pasma internetowego (i ewentualnie ustaleniami z dostawcą). 
 • Kwestia operatora: jest on dowolny, a zmianę przeprowadza się szybko i nie stanowi ona problemu. 
 • Numeracja nie jest związana z lokalizacją biura. 
 • Co ważne, w przypadku VOIP nie opłaca się abonamentu lub jest on bardzo niski. Połączenia oraz przekierowania między filiami firmy są bezpłatne, niezależnie od lokalizacji. 
 • Można w łatwy sposób zarządzać usługą online na podstawie panelu administracyjnego. 
 • Można zarządzać kosztami połączeń na podstawie statystyk systemowych. 
 • Są większe możliwości rozbudowy VOIP. 
 • Czas uruchomienia usługi jest niemal natychmiastowy i nie wymaga pomocy specjalistów. 
 • Mogą pojawić się chwilowe obniżenia jakości rozmów telefonicznych, podobnie jak w przypadku rozmów komórkowych. 
 • Większe bezpieczeństwo VOIP: szanse na podsłuch i włamanie są w dużym stopniu utrudnione. 
 • Więcej dodatkowych opcji: IVR (czyli konfiguracja automatycznych zapowiedzi głosowych oraz syntezatora głosu), wirtualny fax, telekonferencje i in. 

Telefonia: tradycyjna czy VOIP? 

Jeśli mamy na uwadze oszczędność kosztów, szybkość uruchomienia usługi, bezpieczeństwo czy też zależy nam na dobrej jakości połączeń w obrębie kraju oraz za granicą, VOIP będzie dobrym wyborem. Koszt instalacji telefonii tradycyjnej jest większy niż w przypadku VOIP, ponieważ trzeba wliczyć instalację, sprzęt, abonament, serwis, roaming i inne, czasami ukryte koszty. Jakość połączenia VOIP jest zależna od połączenia internetowego, a często można spotkać PoE, co wskazuje, że modele czerpią tę swoją energię przez kabel. Wirtualna centrala ułatwia zdalną pracę. VOIP to dobre i skalowalne rozwiązanie nie tylko dla dużych firm, ale również dla tych mniejszych, w których sprawdzi się smartfon z aplikacją softphone. Jeśli przedsiębiorstwo jest nieco większe i posiada więcej oddziałów, warto zakupić telefony biurowe. VOIP to większa przejrzystość i możliwość zarządzania usługą online, zapewniając bezpieczeństwo połączeń (np. szyfrowanie protokołem TLS).  

VOIP w ITH.EU 

Za firmą ITH stoją współtwórcy rynku telekomunikacyjnego i entuzjaści branży. Jesteśmy dostawcami usług dla startupów, dużych i małych przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych. W naszej ofercie można znaleźć Internet światłowodowy, ochronę sieci, VOIPVPN, hosting, cloud computing i inne. Zapraszamy do kontaktu.