Wszystkie

Kilka zasad bezpiecznego home office

Pojęcie home office niezmiennie towarzyszy nam już od kilku miesięcy i niewiele wskazuje na to, aby miało się to zmienić. A skoro tak, to warto poruszyć jego kolejne aspekty. Nadal zbyt mało mówi się o bezpieczeństwie pracy zdalnej. Z czego to wynika? Być może z niewiedzy. Dlatego powinniśmy zdawać sobie sprawę z zagrożeń, które czekają na nas w sieci podczas wykonywania obowiązków, oraz wiedzieć, jak się przed nimi uchronić.

Podczas home office przetwarzamy mnóstwo firmowych danych, które powinny być bardzo dobrze strzeżone. Poniżej prezentujemy Wam kilka zasad ułatwiających zachowanie ich bezpieczeństwa.

Po pierwsze: firmowy sprzęt

To zasada, która wydaje się oczywista, ale nie zawsze taka jest. W pierwszej kolejności przedsiębiorstwo powinno dostarczyć pracownikom spełniający wszelkie normy sprzęt do pracy. W większych firmach o jego konfigurację dba dział IT oraz zdalnie pomaga w razie problemów. Nie oznacza to jednak, że mniejsze biznesy są skazane na większe trudności. Wystarczy pilnować aktualizacji systemu operacyjnego czy ochrony antywirusowej. Również w sytuacjach, gdy np. laptop ulegnie awarii, pamiętajmy, aby firmowe dokumenty czy pocztę sprawdzać na innym urządzeniu udostępnionym przez pracodawcę. Może to być chociażby komórka. Używanie prywatnego sprzętu bywa bowiem ryzykowne, zwłaszcza jeśli nie ma on odpowiedniej ochrony.

Po drugie: konkretne zasady

Udokumentowana polityka bezpieczeństwa to kolejny element usprawniający działania całego zespołu. Zasady i cele w niej zawarte powinny być jasne i przemyślane, tak aby maksymalnie chronić dane firmy i by każdy wiedział, jak je rozpowszechniać. Dokument należy napisać zrozumiale oraz zapewnić stały dostęp do niego wszystkim pracownikom. Dzięki temu wszyscy będą mieć pewność, jak trzeba postąpić w przypadku wycieku danych, ich utraty lub nieautoryzowanego dostępu. Przygotowany zawczasu scenariusz pozwala wyuczyć się procedur postępowania podczas tego typu sytuacji.

Po trzecie: lepiej nie ryzykować

Tym, co uzupełnia spójną politykę bezpieczeństwa firmy, są serwery VPN. Warto wiedzieć, czym są i co dzięki nim można osiągnąć.

Virtual Private Network, czyli VPN, jest usługą, która daje prywatny dostęp do internetu dzięki przekierowaniu połączenia przez serwer i ukryciu w ten sposób działań online. Szyfrowanie danych sprawia, że łączenie się z konkretną stroną będzie bezpieczne, a właściciel strony nie pozna naszych informacji, które zostałyby udostępnione przy użyciu nieszyfrowanego kanału.

Warto pamiętać, że korzystanie z internetu pozbawionego dodatkowych zabezpieczeń wiąże się ze sporym ryzykiem. Wiele stron zbiera nie tylko informacje o naszej lokalizacji, aktywności, ale także o dokonywanych przez nas zakupach. Mając taką wiedzę, powinniśmy zastanowić się nad ochroną danych, które przetwarzamy podczas home office. Niestrzeżona odpowiednio sieć jest bowiem otwartą furtką dla hakerów.

Bezpieczeństwo i anonimowość – to zatem główne cechy, które daje nam VPN. Zyskujemy ukrytą lokalizację oraz adres IP, a także brak możliwości sprawdzenia historii przeglądarki przez osoby niepożądane.

Ponadto, dziś nie trzeba już obawiać się, że wdrożenie rozwiązania okaże się czasochłonne. To naprawdę proste, zwłaszcza jeśli skorzystamy z usług profesjonalistów.

W ITH realizacja usługi serwera VPN znajduje się po stronie dostawcy, to my dbamy o to, aby pracownicy mieli zdalny dostęp do firmowej sieci. W biurze powinien zostać zainstalowany router lub firewall z funkcjonalnością serwera VPN, a następnie można już udostępnić pracownikom firmowe zasoby. Zyskujemy bezpieczne i szyfrowane połączenie z wewnętrzną siecią przedsiębiorstwa. Wszystko w taki sposób, aby korzystanie z rozwiązania było wygodne.

Po czwarte: hosting zasobów

Popularność chmury systematycznie rośnie. Dziś wiele firm nie tylko wiąże swoją przyszłość z technologiami cloud, ale także planuje plan migracji do niej oraz działania, w których ją wykorzysta.

W czasie powszechnego home office chmura jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu. Pracownicy muszą mieć bowiem wgląd w firmowe dane, a także móc swobodnie je edytować. Należy też wziąć pod uwagę, że wiele osób będzie łączyć się z różnych miejsc i to jednocześnie, dlatego rozwiązanie musi być wydajne.

Dzięki nowoczesnym hostingom zasoby przedsiębiorstwa są przechowywane w chmurze tak, jakby znajdowały się na biurowym serwerze. To zasługa dedykowanego łącza transmisji danych pomiędzy biurem a chmurą publiczną ITH.

Dziś coraz częściej przedsiębiorcy wypowiadają się, że taki hosting danych daje im lepszą dostępność zasobów, ich dobrą ochronę oraz – co istotne w czasie zbliżającego się kryzysu – opcję większego kontrolowania wydatków i elastyczność. Podkreślić jednak należy, że to właśnie odpowiednie zabezpieczenie danych będzie najbardziej znaczące podczas kontynuacji modelu pracy zdalnej w wielu firmach.

Nie uciekniemy od tematu zagrożeń, jakie mogą pojawić się na naszej drodze przy pracy zdalnego zespołu. Zadbajmy zawczasu o bezpieczeństwo, zachowując podstawowe zasady. To przede wszystkim firmowy sprzęt i stworzenie własnej polityki bezpieczeństwa. Korzystajmy też z nowoczesnych zdobyczy, takich jak serwer VPN czy profesjonalny hosting zasobów przedsiębiorstwa. W ten sposób działania naszej firmy podczas home office będą pewniejsze.