Wszystkie

Jak pandemia wpłynęła na używanie internetu przez Polaków?

30.06.2020
Internet

Czas pandemii sprawił, że korzystamy z internetu jeszcze częściej niż do tej pory. Okres zamknięcia w domach wypełniony był pracą zdalną oraz rozrywkami, jakie oferuje sieć. Wiele wskazuje też na to, że home office stanie się stałą praktyką w wielu firmach. Prześledźmy jednak, w jaki sposób używaliśmy internetu w marcu, kwietniu i maju?

Według statystyk, które pojawiły się w analizie przeprowadzonej przez Polskie Badania Internetu, zdecydowanie marzec okazał się zwycięski pod względem używania internetu. Korzystało z niego wówczas 28,6 mln Polaków, w tym 14,6 mln kobiet oraz 14,1 mln mężczyzn. Przeciętnie spędzaliśmy w internecie ponad 2 godziny, łącznie wykonując niewyobrażalną liczbę odsłon – ponad 61 mld.

W marcu 24 miliony Polaków łączyło się z internetem za pomocą laptopów oraz komputerów osobistych. Reszta użytkowników to osoby, które wybrały urządzenia mobilne, takie jak smartfon czy tablet.

Rozwijający się e-commerce

Podczas pandemii niejednokrotnie używaliśmy internetu do pracy, wideokonferencji i rozmów z przyjaciółmi. Jednak ograniczenia związane z zamknięciem spowodowały, że polski handel przeniósł się do obszaru online. Stał się to więc złoty czas dla szeroko pojętego e-commerce. Według analizy na tego typu witrynach można było odnotować 13-procentowy wzrost w ostatnim tygodniu marca w stosunku do ostatniego tygodnia lutego oraz 24-procentowy w stosunku do tygodnia 9-15 marca.

Co ciekawe, bardzo często także obserwowaliśmy i braliśmy udział w aukcjach internetowych. W ostatnim tygodniu marca liczba odsłon witryn tego typu wzrosła o 19%.

Tak szeroki rozwój obszaru e-commerce sprawia, że usługi utrzymania domen i hostingu, takich jak te oferowane przez Kru.pl, stają się bardzo ważne. Strony muszą zawsze działać bez zarzutu, zwłaszcza przy dużej ilości klientów, którzy z nich korzystają. Równie istotne są chmury publiczne, oferowane chociażby przez ITH, które doskonale sprawdzają się w przypadku wymagających biznesów. Wiele firm używa ich jako dodatkowy serwer baz danych lub miejsce przeznaczone do przechowywania zapasowych kopii. Dzięki takim rozwiązaniom firmy są zawsze przygotowane na różnego rodzaju problemy.

Serwisy rządowe

Marzec zdecydowanie stał się przełomowym miesiącem w liczbie odsłon oraz użytkowników serwisu www.gov.pl, który zbiera wszystkie strony rządowe. Publikowane były tam między innymi informacje dotyczące koronawirusa oraz – na podstronach – o najnowszych projektach, np. tarczy antykryzysowej.

Na początku marca rządową stronę odwiedziło ponad 2 mln użytkowników, generując tym samym 6 mln odsłon. W tygodniu 9-15 marca, gdy premier ogłosił ograniczenia w funkcjonowaniu sklepów oraz instytucji publicznych, liczba odwiedzających wzrosła do 5,1 mln, a tygodniowy bilans odsłon sięgnął ponad 27 mln. W związku z tak dobrymi wynikami strona www.gov.pl znalazła się na 11. miejscu w zestawieniu TOP 20 domen z największą liczbą internautów w marcu, osiągając ostatecznie wynik 12,6 mln odwiedzających oraz 108,6 odsłon w miesiącu.

Coraz większa popularność VOD

W kwietniu można było zauważyć zwiększone zainteresowanie serwisami VOD. Była to naturalna konsekwencja ograniczeń życia społecznego. Od drugiej połowy miesiąca więcej użytkowników oglądało filmy i seriale, jednak zdecydowanie ich rekordową liczbę odnotowano 22 kwietnia – dokładnie 2,2 mln osób. Według danych po trzech tygodniach aktywność internautów zaczęła maleć.

Zdalne nauczanie

Elektroniczna szkoła zdecydowanie wywróciła do góry nogami życie wielu rodzin. Strony związane z edukacją zyskały więc znaczną popularność, zwłaszcza elektroniczne dzienniczki i narzędzia służące komunikacji nauczycieli z uczniami. Od połowy marca liczba użytkowników systematycznie wzrastała, rekordowo osiągając nawet 9,4 mln osób. W kwietniu nadal utrzymywała się na wysokim poziomie. Serwisy edukacyjne odwiedzało wówczas dziennie ponad 7 mln osób. Jedynym momentem spadku były święta wielkanocne.

Polacy interesują się biznesem

Porównując maj 2019 do tegorocznego, można zauważyć, że w tym roku internauci byli bardziej zainteresowani tematyką biznesu, finansów oraz prawa. Codziennie strony im poświęcone odwiedzało średnio 4,5 mln osób, podczas gdy w zeszłym roku było to 3,7 mln. Liczba odsłon, jakie w ten sposób wygenerowaliśmy, to prawie 22 mln (w 2019 roku 13,7 mln).

Spadek turystyki

Stan epidemii w Polsce i na świecie skutecznie zablokował branżę turystyczną. Związane z nią strony i aplikacje zanotowały mniejszą liczbę użytkowników i odsłon. Dzienna liczba użytkowników w maju 2020 roku wyniosła 1,5 mln (w zeszłym roku było to ponad 2 mln). Znacznie większa różnica pojawia się w przypadku dziennych odsłon. W tym roku było to niespełna 6 milionów, zaś jeszcze rok temu ponad 14 mln.

W czasie spędzonym w domowym zaciszu skupiliśmy się nie tylko na pracy zdalnej, ale także na internetowych rozrywkach, takich jak szeroka oferta filmów i seriali na platformach VOD. Regularnie robiliśmy też zakupy w sieci, przyczyniając się tym samym do dalszego rozwoju e-commerce. Niejednokrotnie odwiedzaliśmy też rządowe strony, sprawdzając informacje dotyczące zdrowia lub projektów takich jak tarcza antykryzysowa. Naturalną tego konsekwencją stało się także zwiększone zainteresowanie tematyką finansów, biznesu i prawa. Można zatem uznać, że w tym trudnym okresie potrafiliśmy znaleźć czas na efektywną pracę zdalną, dokształcanie się oraz na odpoczynek.

Rola internetu w naszym życiu stale rośnie. Wiele wskazuje na to, że ta tendencja nie ulegnie zmianie, dlatego zachęcamy do skorzystania z naszej oferty i dopasowania internetu do własnych, indywidualnych potrzeb.