Wszystkie

Internet LTE a światłowód – porównanie

23.12.2019
Internet

W branży telekomunikacyjnej wciąż trwają dyskusje na temat tego, które łącze jest lepsze. Czasy, kiedy Internet mobilny funkcjonował bardzo wolno, odeszły do lamusa. Czy to dobra alternatywa dla stałego łącza? 

Wielu dostawców sieci komórkowych przekonuje, że LTE jest substytutem stałego łącza. Czy to prawda? 

Czym jest LTE? 

LTE (Long Term Evolution) jest Internetem pochodzącym z masztów telefonii komórkowej. LTE to technologia 4G, która oferuje kilkukrotnie większą prędkość pobierania danych niż 3G.

Internet w komórkach był dostępny już w 2000 roku. Na początku służył on wyświetlania prostych stron tekstowych, które były przygotowane pod urządzenia mobilne. Kilka lat później, po wejściu WIFI, można było wyświetlać pełne strony internetowe na smartfonach. Maksymalna przepustowość sieci LTE to 150 Mb/s.  

Czym są światłowody? 

Światłowód to technologia dostarczania Internetu przez kabel światłowodowy (Fiber To The Home), która jest stałym, nieulegającym zakłóceniom łączem. Skonstruowano ją już w latach 60. XX wieku. Jednak od niedawna szklane włókna weszły do codziennego użytku i są odpowiedzialne za przesył danych. Wygląda to tak, że w szklanej rurce wysyłany jest sygnał świetlny o danej częstotliwości. Jakość sygnału nie jest uzależniona od warunków atmosferycznych. Możliwa jest transmisja danych nawet do 3 Tb/s. Aby Internet zadziałał, wystarczy umieścić urządzenie u Klienta i dostawcy oraz dołączyć kabel światłowodowy. Światłowód łączy centralę bezpośrednio z mieszkaniem Klienta. 

LTE czy światłowody: porównanie 

LTE nie jest alternatywą dla światłowodu, ale doskonale je uzupełnia. Stałe łącze światłowodowe jest niezbędne do prowadzenia biznesu, przesyłania dużych plików, dźwięku, video etc. Szybka, wydajna i bezawaryjna sieć stanowi oszczędność (pakiet LTE może się skończyć). Prędkość oferowana przez LTE jest również zadowalająca, a ceny usług są zbliżone. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że zasięg LTE jest ograniczony wokół jednego przekaźnika na obszarze 1-5 km. Poza tym przepustowość sieci dzieli się między użytkowników. Im więcej z nich korzysta z LTE na danym terenie, tym bardziej prędkość spada. Internet nie znika, ale znacznie zwalnia prędkość. Jeśli chodzi o działanie LTE, znaczenie mają tutaj też warunki atmosferyczne.   

Technologia światłowodowa czy LTE: co wybrać? 

Światłowody kiedyś były dostępne jedynie w dużych miastach, a teraz użytkownicy mogą korzystać z nich również w mniejszych miejscowościach. Sieć światłowodowa umożliwia swobodny dostęp do wielu usług, jak Internet, telefonia i telewizja, nie powodując żadnych zakłóceń. Wysyłany jest sygnał optyczny, który nie jest współdzielony. LTE jest zatem dobrym uzupełnieniem stałego łącza, na przykład w podróży lub w sytuacjach awaryjnych, kiedy dostęp do sieci jest niezbędny. Trudno jednak nim zastąpić technologię światłowodową, która jest szybka, nielimitowana i niezawodna.  

Internet światłowodowy w ITH.EU 

ITH.EU dysponuje najlepszą technologią światłowodową. W naszej ofercie mamy również VOIP, hostingi, cloud computing, ochronę sieci i telefonię. Jesteśmy dostawcą usług telekomunikacyjnych dla startupów, dużych i małych przedsiębiorstw oraz wszelakich instytucji publicznych. Zachęcamy do skorzystania z usług naszych specjalistów.