Wszystkie

To drobne elementy tworzą infrastrukturę sieciową

14.07.2020
Internet

Budowa sieci wewnętrznej w biurze powinna być dobrze przemyślana. Wymaga ona dokładnego określenia potrzeb i wymagań firmy, tak aby cały proces przebiegł pomyślnie. Wydajna infrastruktura sieciowa usprawni znacząco pracę całego zespołu, dlatego trzeba zawczasu o nią zadbać.

Od czego należy zacząć? Najpierw warto określić, czego potrzebujemy, kto będzie korzystał z sieci oraz w jaki sposób ją zrealizować. Na bazie odpowiedzi na te pytania fachowcy tworzą projekt, dbając o to, aby wszystkie uwagi zostały na niego naniesione. Następnie gromadzimy niezbędne elementy i łączymy je w spójną całość. Dobre planowanie wszystkich etapów tego procesu sprawi, że nasza infrastruktura będzie naprawdę trwała.

Z czego składa się sieć wewnętrzna?

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, że firmowa sieć to zbiór połączonych ze sobą elementów. W jej skład wchodzą komputery oraz wiele dodatkowych urządzeń, chociażby drukarki czy telefony. Podczas codziennej pracy przepływa przez nią wiele ważnych informacji, dlatego powinna działać bez zarzutu.

Sieć nie mogłaby istnieć bez kilku składowych. Jej podstawą jest system okablowania w budynku firmy. Do działań w zakresie telekomunikacji najlepiej sprawdza się tzw. okablowanie strukturalne, czyli kable światłowodowe, skrętki oraz gniazda znajdujące się w serwerowni. Nie można też zapomnieć o instalacji elektrycznej dla urządzeń komputerowych.

Planowanie okablowania zależy od tego, czy budynek jest nowy czy istnieje już od pewnego czasu. Na ogół kładzie się je podczas budowy budynku bądź w trakcie remontu, ukrywając je w ścianach.

Od podwalin w postaci przewodów przechodzimy do serca infrastruktury, czyli routera. Odbiera on sygnał od dostawcy internetu i przekazuje go dalej do kolejnych urządzeń umiejscowionych na terenie biura.

W sieci musi także znaleźć się miejsce dla przełączników. Dzięki nim podłączymy nadprogramowe urządzenia. Z kolei, jeśli urządzeń jest mniej, router wystarczy w zupełności.

Dysk NAS jest ostatnim elementem sieci wewnętrznej. Pozwala on podłączyć zasoby dysków twardych do firmowych komputerów. Z rozwiązania skorzystamy w biurze oraz poza nim. Umożliwia to aplikacja, dzięki której dostaniemy się do niezbędnych plików w dowolnie wybranym miejscu.

Skorzystaj z wiedzy fachowców

Wiemy już, że budowa sieci strukturalnej wymaga dobrego planu. Najlepiej zacząć od podstaw, czyli rozplanowania, ile stanowisk pracy znajdzie się w biurze. Następnie decydujemy, którędy zostanie poprowadzone okablowanie. Może się ono znaleźć w suficie bądź ścianie. Wówczas zaplanujemy dalsze etapy, takie jak znalezienie dobrego miejsca na przełączniki oraz sprawdzenie zasilania. Później podłączamy internet i konfigurujemy cały system.

W ITH mamy świadomość, że stworzenie i utrzymanie własnej infrastruktury wymaga wysiłku, dlatego zajmujemy się tym procesem od początku do końca. Klient nie musi się zastanawiać, jak zorganizować sieć, ponieważ to my budujemy mu ją od podstaw, następnie oferujemy ją jako usługę. Bierzemy też pod uwagę modyfikacje spowodowane rozbudową czy zmniejszaniem budynków. Klient nie ponosi również kosztów inwestycji budowy infrastruktury. Jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy, to zespół ITH je diagnozuje i orientuje się, który element wymaga większej uwagi. Ponadto, zespół jest dostępny przez całą dobę siedem dni w tygodniu, dlatego klient nigdy nie zostaje bez pomocy.

Wydajna sieć jest dziś rzeczą niezbędną w każdym przedsiębiorstwie. Urządzenia i internet muszą działać niezawodnie, zwłaszcza w czasach pandemii, gdy przepływ informacji znacząco się zwiększył. Warto upewnić się, że nasza infrastruktura firmowa zostanie dobrze zaplanowana, bezpieczna oraz zbudowana z wysokiej jakości elementów. Jej stworzenie powierzmy profesjonalistom, którzy zadbają o szczegóły oraz na bieżąco będą mieć kontrolę nad jej działaniem.