Wszystkie

9 wskazówek, jak wybrać dobrą sieć VPN

19.02.2021
VPN

Wybór dobrej sieci VPN jest o tyle ważny, że pozwala zachować użytkownikowi zarówno prywatność, jak i tożsamość oraz pieniądze. Dzięki temu rozwiązaniu Twoje łącze jest chronione przed atakami hakerów, strzeżone przed dostępem niepowołanych osób oraz wolne od cenzury. Na co zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy VPN?

VPN, czyli wirtualna sieć prywatna, to bezpieczne, szyfrowane połączenie między dwoma sieciami lub pomiędzy użytkownikiem i siecią. VPN zapewnia anonimowe przeglądanie Internetu. Dzięki temu można wygodnie pracować zdalnie niemal z każdego zakątka na ziemi. 

9 wskazówek, jak wybrać dobrą sieć VPN

  1. Przejrzyste plany cenowe. VPN powinien mieć jasne plany cenowe bez żadnych niedomówień. Jeśli usługodawca nie przedstawi Ci jasno tych warunków, może to wpłynąć negatywnie na Twoją decyzję. 
  2. Dobra obsługa klienta. Zwróć uwagę, czy masz możliwość kontaktu z obsługą techniczną. Sprawdź, na czym polega wsparcie, tzn. czy masz dostęp do wyjaśnienia danych opcji pakietów (FAQ, bot, e-mail i in.)? To kluczowe, żebyś mógł wybrać dla siebie najlepszą opcję. Sprawdź też, czy masz technicy pracują przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Tego typu pomoc to dziś standard. 
  3. Szybkość połączenia. Dobry VPN poznasz po tym, że prędkość Internetu jest zawsze duża. Dlatego korzystanie z wszelkich aplikacji jest płynne, a strony ładują się szybko.
  4. Nowoczesna infrastruktura. To ważne ze względu na aktualizacje zabezpieczeń, oprogramowania. Upewnij się, że do ochrony Twoich informacji jest stosowana najnowocześniejsza technologia. 
  5. Blokowanie portów. To funkcja, którą posiadają niektóre dobre sieci VPN. Celem jest zapobieganie przedostawaniu się informacji do komputera. Przykład? Jeśli chcesz pobrać czyjeś zdjęcie z serwisu społecznościowego, a następnie umieścić ten plik na serwerze zdalnym, każdy użytkownik będzie mógł uzyskać do niego dostęp. Dzięki funkcji blokowania portów, wyświetlą je jedynie powołane osoby, pozostałe będą potrzebowały dostępu. Ze względu na prywatność i bezpieczeństwo ważne jest, aby zezwalać na to wyłącznie tym, którzy potrzebują dostępu do określonych plików.
  6. Współpraca z innymi urządzeniami. Upewnij się, z którymi urządzeniami współpracuje VPN. Większość sieci VPN jest kompatybilna z głównymi systemami operacyjnymi, takimi jak Windows, Mac, Android, Linux i iOS, ale nie wszystkie z nich działać na tych platformach.
  7. Przyjazny interfejs użytkownika (UX). Interfejs użytkownika oraz jego doświadczenie w obsłudze interfejsu, to istotne aspekty dobrego oprogramowania. Wiele sieci VPN jest dość skomplikowanych dla osób nieobeznanych z technologią. Dlatego potrzebne jest opracowanie przejrzystych procedur i instrukcji. Dobra sieć VPN charakteryzuje się tym, że można po niej płynnie nawigować.
  8. Lokalizacje. Decydującym czynnikiem jest liczba serwerów i lokalizacji obsługiwanych przez daną sieć VPN.
  9. System Kill Switch. Celem funkcji Kill Switch w VPN jest zapobieganie przypadkowej ekspozycji połączenia VPN. Część dostawców VPN włącza tę funkcję bezpieczeństwa, lecz nie wszyscy. Jeśli Twoim celem korzystania z VPN jest zachowanie anonimowości działań online, potrzebujesz sieci, która nie wyrzuci Twoich informacji do zwykłego internetu. To rodzaj “wyłącznika awaryjnego”.To narzędzie może się okazać się przydatne w przypadku przerwania połączenia VPN z jakiegokolwiek powodu. Jeśli taka sytuacja nastąpi, a VPN ma system wyłącznika awaryjnego, automatycznie zablokuje połączenie. Wtedy Twój komputer nie będzie domyślnie korzystać z otwartego i niezabezpieczonego połączenia internetowego.

VPN w ITH

Wybór odpowiedniego dostawcy VPN nie jest oczywisty. Warto zwrócić uwagę na wiele wspomnianych aspektów. ITH proponuje usługi internetu dla biznesu. Proces zakupu i jego podłączenia przebiega w sprawny sposób, żeby jak najszybciej zacząć firmowe działania. W ITH sam decydujesz, jakie parametry są dla Ciebie odpowiednie. Trwający obecnie projekt “Tarcza antykryzysowa od ITH” pozwala uzyskać darmowy dostęp do internetu do końca marca 2021 roku. W tym czasie możesz przetestować nasze usługi i w marcu 2021 roku zdecydować, czy zostajesz z ITH na dłużej.