Wszystkie

Jak wybrać hosting?

07.08.2019
Hosting

Szybkość, dostępność, zaangażowanie – to dziś liczy się w pracy z klientami. Na całym świecie istnieje ponad 1,24 miliarda stron internetowych. Trudno wyobrazić sobie biznes bez obecności w sieci. Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę, żeby wybrać najlepszy hosting?

Hosting jest dla biznesu tym, czym silnik dla samochodu. W obydwu przypadkach potrzebne są dobre moce przerobowe, bezpieczeństwo, ale liczy się też cena i wiele innych czynników. W najprostszych słowach hosting to przestrzeń dyskowa, którą udostępnia nam właściciel serwerowni. Z tej przestrzeni korzystamy na naszym komputerze, stale podłączonym do Internetu.

Wybór dobrego hostingu to też element strategicznego spojrzenia na działalność firmy. Warto wziąć pod uwagę nie tylko obecne cele, ale również efekty biznesowe, jakie chcemy osiągnąć za jakiś czas.

Rodzaje hostingu

Gdy zaplanowaliśmy, co chcemy robić w przyszłości i w jakim punkcie jesteśmy obecnie, możemy wybrać rodzaj hostingu:

 1. Hosting współdzielony  (hosting WWW) – wirtualne urządzenie, którego zasoby, procesor i inne parametry są oddzielone od fizycznie istniejącego serwera. Ten rodzaj hostingu jest symulowany programowo. Sprawdzi się w przypadku mniejszych biznesów, niewielkich firm, prostych blogów etc. Z uwagi na to, że serwer jest współdzielony pomiędzy różnych użytkowników, mogą wystąpić problemy z wydajnością. Np. jeśli startujemy od małego, ale dobrze zapowiadającego się biznesu i planujemy rozszerzenie działalności, to lepiej od początku wybrać inny typ hostingu.
 2. VPS (Virtual Private Server) – to urządzenie również istnieje wirtualnie, ale zasoby serwera (procesor, pamięć i dysk) są dostosowywane do naszych potrzeb. Jeśli te stają się większe, VPS również przychodzi nam z pomocą. Rozwiązanie dobre dla serwisów odwiedzanych przez setki użytkowników dziennie, e-sklepów, popularnych blogów. VPS daje możliwość samodzielnego administrowania serwerem.
 3. Serwery dedykowane – własny, fizyczny serwer do pełnej dyspozycji Klienta. Serwer dedykowany to najwyższa jakość wśród hostingów, procesor wielordzeniowy, rewelacyjna pamięć i zasoby dyskowe. Najlepsze rozwiązanie dla dużych instytucji, rozbudowanych serwisów, w których wykorzystuje się elementy programistyczne czy też dla stron, z których wykonuje się różnorodne transakcje i dba się o maksymalne bezpieczeństwo danych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając hosting do firmy?

Oprócz rodzaju hostingu, istnieje wiele ważnych parametrów:

 • Pojemność serwera – warto zastanowić się, ile przestrzeni potrzebujemy? Czy w naszym biznesie planujemy publikować zdjęcia, filmy, które zajmują dużo miejsca na dysku czy raczej będziemy głównie odpisywali na wiadomości? Minimalna, zalecana pojemność to 1 GB.
 • Szybkość łącza – transfer danych, czyli ilość wysyłanych danych z serwera użytkownikom strony Klienta. Dane będą zawarte w umowie, którą warto dobrze przeczytać. Dla mniejszych firm wystarczy 100 GB. Transfer danych wpływa na szybkość ładowania strony, ten czas powinien wynosić maksymalnie 3 sekundy. Jeśli trwa to dłużej, 40% użytkowników wychodzi ze strony.
 • Limity – niektórzy usługodawcy oferują np. nielimitowany transfer. Warto wtedy sprawdzić,  czy możesz wysyłać taką liczbę maili, jakiej oczekujesz albo czy takie rozwiązanie nie odbywa się kosztem jakiegoś innego parametru. Przy określaniu limitów istotne są również:
  • Ilość domen przypisanych do konta – oznacza liczbę samodzielnych witryn, które użytkownik może uruchomić przy danym koncie hostingowym (np. na jednym koncie może być uruchomiony sklep, blog czy też prywatna strona ze zdjęciami). Wiele firm nie wprowadza tutaj ograniczeń, ale wtedy warto zorientować się, jak będzie to wpływało na pojemność serwera
  • Subdomeny – najczęściej liczba jest nieograniczona
  • Ilość kont pocztowych – podobnie jak z subdomenami
  • Liczba baz danych – służy do przechowywania informacji na temat stron internetowych. Firmy również oferują najczęściej nieograniczoną  liczbę baz danych.

Warto też dopytać, jaka jest polityka firmy przy przekroczeniu limitów.

 • Uptime, czyli czas odmierzany procentowo, w którym hosting działa bezawaryjnie i Klient ma dostęp do usług. Pożądany wskaźnik uptime to 99,95%, który będzie potwierdzony w umowie SLA.
 • Back up – wszystkie dobre firmy hostingowe wykonują kopie bezpieczeństwa stron. Warto dowiedzieć się, jak często jest przeprowadzany backup i ile czasu przechowuje się skopiowane pliki na serwerze. Ponadto przygotowujmy kopie bezpieczeństwa samodzielnie na zewnętrznym dysku, dzięki czemu zyskamy pewność, że w razie awarii firmy hostingowej nie utracimy danych.
 • Dostępne technologie – trzeba zorientować się, czy firma hostingowa dysponuje aktualnymi wersjami PHP (powyżej 5.6, a najlepiej 7.0 i wyższe), bazą danych My SQL i FTP. Dzięki temu strony będą chodziły sprawnie.
 • Pomoc techniczna – awarie mogą przytrafić się najlepszym firmom, ale dla Klienta ważne jest wsparcie w kryzysowym momencie. Sprawdźmy, jakie możliwości ma firma hostingowa: telefon, mail, czat online? Niektórzy usługodawcy w zamian za przerwę w świadczeniu usług oferują np. rabat.
 • Certyfikat SSL – czyli zabezpieczenie domeny. Wielu usługodawców oferuje darmowy certyfikat SSL, czyli Let`s Encrypt, który sprawdzi się u małych firm, blogerów etc. Certyfikat SSL najczęściej jest płatny, który nie tylko odpowiednio zabezpiecza dane, ale też oferuje poziom autentyczności marki.

Hosting w ITH

Jako firma telekomunikacyjna, dysponujemy ponad 10 latami doświadczenia. W tym czasie dostarczyliśmy szereg usług najwyższej jakości. Zapraszamy do skorzystania z hostingu w ITH.

E. Adamska-Cieśla